Isıl İşlem

Vakum Sertleştirme

BİLGİSAYAR KONTROLLÜ DİKEY VE YATAY VAKUM FIRINLARIMIZ İLE,

 • VAKUM SERTLEŞTİRME,
 • VAKUM GERİLİM GİDERME
 • VAKUM NORMALİZE

İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.

Fırınlarımız konveksiyonla ısıtma ile ısı homojenliğini sağlayarak ve kontrollü soğutma ile deformasyonu en aza indirmektedir. Fırınlarımız bilgisayar kontrolü ile takip edilebilirlik ve sürekli raporlama yapabilmektedir. Kayıt sistemiyle özel tekrarlanabilir prosesleriniz için kararlılık sağlamaktadır.

Metal Enjeksiyon kalıplarında NADCA kriterleri esas alınmaktır.

Not: Dikey fırınımızda uzun parçalara düşük deformasyon ile sertleştirme uygulanabilmektedir. Detaylar için lütfen teknik kadromuzdan ayrıntılı bilgi alınız.

Vakum Sementasyon

DÜŞÜK BASINÇLI VAKUM SEMENTASYON İŞLEMİNİN DİĞER YÖNTEMLERE GÖRE AVANTAJLARI:

 • Asetilen gazının sahip olduğu yüksek %C konsantrasyonu ve DualTherm® patentli prosesi ile kısa proses süreleri birincil avantajıdır.
 • Gaz sementasyon proseslerinde görülen yüzey oksidasyonu kesinlikle oluşmamaktadır. Bu özellik yüksek yorulma mukavemeti getirir.
 • Homojen sementasyon tabakası derinliği.

Vakum Yağda Sertleştirme

YAĞDA SERTLEŞTİRME İŞLEMİNİ YÜZEYDE OKSİT OLUŞUMU VEYA DEKARBÜRİZASYON ENGELLENEREK TAMAMEN BİLGİSAYAR KONTROLLÜ OLARAK ALD DUALTHERM MARKA VAKUM FIRININDA YAPILMAKTADIR.

Bu fırında ısı homojenliğini kontrol etmek için azot atmosferli konveksiyon ısıtma bulunmaktadır. Ayrıca ALD firmasının geliştirmiş olduğu “Dynamic Quenching®” metodu ile soğutma parametreleri tamamen kontrol edilebilmekte olup yüksek mekanik mukavemet değerleri daha düşük çarpılmalarla sağlanmaktadır.

Gerilim Giderme

BU İŞLEM KAYNAK, ŞEKİLLENDİRME, MEKANİK İŞLEME VB. İŞLEMLERİNİN SONUCU OLARAK GERİLİM KALAN BİR PARÇANIN İÇ GERİLİMİNİ AZALTMAK İÇİN KULLANILIR.

Ayrıca yapılan sertleştirme işlemlerinin sonucunda ortaya çıkan iç gerilimlerin giderilmesi için de uygulanır. Bu işlem için isteğinize bağlı olarak farklı ebattaki fırınlarımız hizmetinizdedir. Akademi Metalurji, bütün gerilim giderme proseslerini bilgisayar kontrollü fırınlarda itinayla yapmaktadır.

Normalizasyon

BU YÖNTEM, MALZEMELERİN OSTENİTLEME SICAKLIKLARINA ÇIKILARAK GEREKLİ YAPISAL DÖNÜŞÜMLERİN TAMAMLANMASI VE YETERİNCE YAVAŞ SOĞUTULARAK DOĞAL ODA SICAKLIĞINDAKİ YAPISINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İŞLEMİDİR.

Bu işlem için isteğinize bağlı olarak farklı ebattaki fırınlarımızda hizmet vermekteyiz.

Gaz Nitrasyon

NİTRASYON, DÜŞÜK SICAKLIKLARDA UYGULANAN TERMOKİMYASAL BİR YÜZEY İŞLEMİDİR. NİTRASYON İŞLEMİ MALZEMELERİN AŞINMA MUKAVEMETLERİNİ ARTTIRDIĞI GİBİ BAZI MEKANİK ÖZELLİKLERİNİ DE GELİŞTİRİR.

Akademi Metalurji , müşterilerine Kn kontrollü fırınlarıyla hizmet vermektedir. Kn kontrolü ile istenilen tabakalar kontrollü olarak sağlanmaktadır. Nitrasyonda firmamızın sağladığı avantajlar:

 • Düşük çarpılma
 • Güvenilir ve tekrarlanabilir prosesler
 • İsteğe bağlı olarak beyaz tabakasız proses olanağı
 • Kısaltılmış proses olanağı
 • Geometriden bağımsız olarak homojen nitrasyon tabakası.

Not: Dikey fırınımızda uzun parçalara düşük deformasyon ile nitrasyon uygulanabilmektedir. Detaylar için lütfen teknik kadromuzdan ayrıntılı bilgi alınız.

Özel Prosesler

Isıl işlemde ihtiyaç duyduğunuz özel prosesler için yetkin kadrolarımız ile danışmanlık ve hizmet vermekteyiz.